טיפול בפצעים קשי ריפוי באמצעות טכנולוגיית הואק - חוזר משרד הבריאות

ב .

state_of_israel_logo
ועדת הסל הודיעה לפני מספר חודשים על השקת פרוייקט לאומי לטיפול בפצעים קשי ריפוי. במסגרת התוכנית, יעמדו לרשות הרופאים מספר טכנולוגיות כטיפול קו שני בפצעים קשי ריפוי על רקע מחלות כרוניות (כגון: סוכרת ואי ספיקת כלי דם), פצעי לחץ, פצעי טראומה או פצעים שאינם נרפאים כצפוי אחרי ניתוח. על הטכנולוגיות הנבחרות נמנית גם טכנולוגיית הואק (V.A.C.® Therapy - Vacuum Assisted Closure) לטיפול וריפוי פצעים באמצעות לחץ שלילי.

משמעות החלטת חברי ועדת סל הבריאות היא כי כל מבוטחי קופות החולים הסובלים מפצעים קשי ריפוי, יהיו זכאים לטיפול ביתי באמצעות טכנולוגיית הואק, בהתאם למתווה שלוש רמות הטיפול בפצע:
  1. טיפול במרפאה הבסיסית בקהילה, על פי הנחיות הרופא המטפל ובהתייעצות עם רופא מומחה (ממרפאת פצע): טיפולים מקומיים, חבישות בסיסיות, הטרייה ומעקב.
  2. ברמת ייעוץ מרפאה מקצועית לטיפול בפצע: חבישות מתקדמות, טיפול בתת לחץ/ לחץ שלילי (טכנולוגיית הואק) ועוד.
  3. טיפול בתא לחץ.

אדם הסובל מפצע קשה ריפוי יכול לקבל הפנייה לטיפול בואק מהרופא, בעת שיחרורו מבית החולים או מהמרפאה המקצועית לטיפול בפצע בקהילה. לאחר שההפנייה הרפואית והכיסוי הביטוחי מטעם קופת החולים יתקבלו אצל חברת כמיטק, המפעילה את הטכנולוגיה בישראל, יגיע לבית המטופל אח/ות מצוות טיפולי הבית של החברה. איש הצוות אחראי לבדוק את מצב הפצע ואת מצבו הכללי והסביבתי של המטופל, לחברו ליחידת הטיפול (על פי הנחיית הרופא), להחליף את חבישות הפצע, לתעד ולדווח לרופא הקופה אודות התקדמות ריפוי הפצע.

לדברי נילי רן- מלקביץ', אחראית צוות טיפולי הבית של כמיטק באיזור הצפון, טכנולוגיית הואק מחוללת שינוי דרמטי בחיי רבים ממטופליה: "לעיתים, כאשר אני מגיעה למטופלים חדשים, אני מוצאת אנשים מיואשים, שכמעט איבדו תקווה, אחרי שבמשך זמן רב הם ניסו כמעט כל דבר כדי לסגור את הפצע– אך ללא הועיל. עם התקדמות הטיפול וריפוי הפצע, בסביבה הביתית התומכת, אני רואה כיצד האור שב לעיניהם ואילו אני, כאדם וכאחות, חשה סיפוק אישי ומקצועי רב בכל פעם שהפצע נסגר או שהושגה מטרת טיפול אחרת, כפי שהתווה הרופא".

מר יוסף לוין, מנכ"ל חברת כמיטק, מסר כי הוא מברך על ההחלטה החשובה להכללת הואק במסגרת סל הבריאות הממלכתי: "טכנולוגיית הואק משפרת את איכות חייהם של המטופלים בה לאין ערוך ובמקרים מסויימים אף מצילה חיים. חברת כמיטק מודה על האפשרות שניתנה לאוכלוסייה הסובלת מפצעים קשי ריפוי להינות מיתרונותיה הרבים של הטכנולוגיה, בדומה לסלי בריאות בארה"ב, מדינות אירופה ואסיה, וגאה להעניק תרופה למחלתם של מאות ישראלים מדי שנה, כבר יותר מ- 10 שנים".

חברת כמיטק נערכה מבעוד מועד, עם צוות טיפולי הבית, כדי לשרת את מבוטחי הקופות בכל אתר ואתר.

חוזר משרד הבריאות – טיפול בפצע קשה ריפוי (PDF)