שיפור תבנית ההליכה ושיקום הניידות - מחקר משותף

ב .

Genu_Neurexa
מעבדת ההליכה של המרכז הרפואי הדסה בהר הצופים מהווה כיום חלק בלתי נפרד ממרכז השיקום, ומאפשרת לצוות השיקום לסייע לאנשים עם בעיות רפואיות שונות באיתור ואבחון הבעיה באופן מדויק. בהמשך, ניתן להתאים לכל מטופל את הפתרונות הנכונים לשיקום הניידות באופן המיטבי.

צוות המעבדה מורכב מרופאים, פיזיותרפיסטים ומהנדסים ביו-רפואיים, הבודקים באופן שיטתי ובסיוע טכנולוגיות חדשניות את תבנית ההליכה והתנועה של מטופלים שונים. בסיום כל בדיקה נעשה ניתוח מעמיק של התוצאות למציאת פתרון והמשך מעקב.

כחלק משיתוף פעולה עם חברת כמיטק, היבואנית של חברת Ottobock, המובילה את תחום השיקום והנייידות בעולם, נערך במעבדת ההליכה בחודשים האחרונים מחקר על שימוש בסד חדש למניעת טריקת ברך בהליכה.

המחקר מתמקד בסיוע לאנשים שעברו אירוע מוחי, ותבנית ההליכה שלהם נפגעה. הסד החדש - Genu Neurexa - מציע פתרון לטריקת הברך, ע"י ייצוב של איזור הברך בעת ההליכה ומניעת יישור יתר.

תוצאות ביניים של המחקר יוצגו בכנס העולמי לניתוח תנועה והליכה (ESMAC) , שיתקיים בשטוקהולם, שבדיה בספטמבר 2012. התוצאות עד כה מראות שיפור בתבנית ההליכה ובמדדים שונים, כפי שנבדקו במצלמות המעבדה ונותחו באופן ממוחשב.

בנוסף, יציג צוות המעבדה בכנס הקרוב בשבדיה תיאור מקרה של אדם לאחר שיתוק בשרירי הברך לאחר תאונת דרכים, שנעזר בסד החדשני E-Mag Active של חברת Otto Bock.

הסד החדש מאפשר לראשונה כיפוף ויישור של הברך בהליכה, ע"י שימוש בג'ירוסקופ ובמנגנון אלקטרוני המייצבים את הרגל בהליכה - למרות החוסר בשרירים האחראים על יישור הברך.

הצוות בדק את תבנית ההליכה עם הסד הקודם בהשוואה לסד E-Mag Active במכשור המשוכלל הקיים במעבדה - הכולל גם ניתוח של כוח שרירים הפועלים בהליכה - וראה שיפור במרכיבי ההליכה השונים ובאיכות ההליכה בשימוש ב E-Mag Active.