הסתיים קורס לפיזיותרפיסטים לתפעול הברך הביונית Genium

ב .

Genium - תותבת ברך ממוחשבתהחודש ערכנו קורס הדרכה לפיזיותרפיסטים מוסמכים - בנושא שימוש ותפעול הברך הביונית Genium לקטועים מעל הברך. במסגרת הקורס, שנערך מטעם משרד הביטחון, העברנו לפיזיותרפיסטים הרצאות במגוון נושאים:

שיקום לאחר קטיעת גפה תחתונה, סוגים שונים של תותבות ושיטות התאמת תותבת, סקירה עדכנית על ברכיים נשלטות מחשב (Micro-processor Knees), והברך הביונית החדשנית Genium של חברת Ottobock שחברת כמיטק מביאה לישראל (והותאמה כבר לכ-30 אנשים לאחר קטיעה מעל הברך).

את הקורס העביר איתן רווה, פיזיותרפיסט בכמיטק ואחראי תחום טכנולוגיות מתקדמות בשיקום. "הברך הביונית Genium היא תוצאה של השקעה אדירה במחקר ופיתוח", מספר רווה," זוהי פריצת דרך - לדור חדש של ברכיים הנשלטות ע"י מעבד ממוחשב. היא משלבת לראשונה מרכיבים חדשניים היכולים לזהות את תנועת הגוף, ללמוד את תבנית ההליכה של המשתמש, ולאפשר הליכה בצורה טבעית לגמרי עם מגוון אדיר של אפשרויות תפקודיות שלא היו קיימות בעבר. בכל תנועה מופעלת סדרה של חיישנים ייחודיים המזהים את מרכיבי התנועה ומגיבים בהתאם באופן מיידי. מרכיבים נוספים אחראים על זיהוי של תנועה במרחב, ותגובה לשינוי מהירות במהלך ההליכה".

"תהליך השיקום לאחר קבלת הברך הביונית כולל תרגול והטמעה של הפונקציות הקיימות בתותבת בחיי היומיום", הוסיף רווה, "תרגול יציבות בעמידה על הרגל התותבת, הליכה על משטחים שונים' עליה וירידה במדרגות ובשיפועים, מעבר מישיבה לעמידה ועוד - והתהליך מלווה ע"י פיזיותרפיסט".


הליכה טבעית ויציבות מושלמת

בשונה מאדם עם שתי רגליים, קטועים נדרשים לתשומת לב במהלך ההליכה. הליכה טבעית לגמרי באופן חופשי ואינטואיטיבי, יכולה לקרות רק אם המשתמש אינו נדרש לבצע תנועות מוגדרות עם התותבת בעמידה ובהליכה. עם Genium, הכל קורה באופן אינטואיטיבי ובזמן אמת, ויתרה מכך: הברך צופה את התנועה הבאה של המשתמש ומגיבה בהתאם. כך ניתן ללכת בתבנית הליכה טבעית, בצורה הקרובה ביותר להליכה רגילה. יתרון זה מאפשר נשיאת משקל בביטחון מושלם על הרגל בכל צעד, ללא חשש לנפילה או לאיבוד שיווי המשקל, ויציבות מושלמת בכל תנועה ובכל עצירה.


אפשרויות תפקודיות חדשות בחיי היומיום

עם הברך החדשה Genium, יכול המשתמש לראשונה לבצע פעילות יומיומית מלאה עם תפקודים חדשים שלא התאפשרו עד היום: עליה במדרגות, מעבר מעל מכשולים, הליכה לאחור,הליכה על משטחים לא ישרים. שילוב של ג'ירוסקופ המזהה את תנועת הברך במרחב, וסדרת חיישנים הנשלטים ע"י תוכנה ממוחשבת מורכבת , מאפשרים לברך לזהות בזמן אמת מתי עומדת להתבצע תנועת כיפוף, ולהתכונן בהתאם לצעד הבא.

במהלך היומיום, ניתן לראשונה בעולם לבצע פעילויות פשוטות כמו עליה למדרכה, עצירה פתאומית ושינוי כיוון הליכה, עליה וירידה במדרגות, ועוד ועוד. כל אלו מתבצעות באופן טבעי וללא כל תשומת לב מיוחדת, ונותנות למשתמשי הGenium את האפשרות לתפקד במהלך היום באופן מלא וללא מאמץ.