התותבות החדשניות משנות את ספורט הנכים

ב .

Ottobock 3S80 , שילוב של מפרק ברך ייחודי וכף רגל דינמיתחלומו של אנדי לואיס מת כשהיה בן 16. הנער הבריטי התקבל לתכנית אימונים מובחרת של הצבא, כאשר היה מעורב בתאונת דרכים עם משאית, שבעקבותיה רגלו השמאלית נקטעה מעל הברך. התותבות שהיו אז זמינות עבורו היו בסיסיות ולא נוחות, והגבילו את יכולת התנועה שלו. במשך למעלה מעשור, לואיס לא היה יכול לרוץ. "הרגליים התותבות היו מסורבלות,והחברות אשר ייצרו אותן לא הבינו מהם החומרים המתאימים להכנת רגל תותבת עבורי", נזכר לואיס.

לואיס, בן 31 כיום, זכה לפני מספר חודשים במדליית הזהב במשחקים הפראלימפיים במדריד. ההישג הזה נזקף ברובו לנחישותו של לואיס להצליח, אבל לטכנולוגיה גם היה יד בדבר. לואיס ניצח במירוץ בזכות השימוש ב-Ottobock 3S80 , שילוב של מפרק ברך ייחודי וכף רגל דינמית המיועד ספציפית לספורטאים עם קטיעה מעל הברך. המבנה קל המשקל והאפשרות לספיגת זעזועים מאפשר מהירות גבוהה יותר ונוחות במהלך הריצה.

"עד אולימפיאדת הנכים ב-2016 אני חוזה שעוד רגליים תותבות רבות ייצאו לשוק. הברכיים ייהפכו לנוחות יותר, לרגליים יהיו מרכיבים ממוחשבים קטנים יותר, ואפשר יהיה ללחוץ על כפתור כדי לשנות את הרגל בהתאם לסיטואציה", הוא אומר בראיון ל-CNN.

עבור צוות התמיכה שלו בPace Rehabilitation האלוף החדש הוא סמל למהפכה בתחום התותבות. "התרחש שינוי גדול בשנתיים -שלש האחרונות בכל הקשור לתחום", מציין ראש מחלקת התותבות בפייס, ג'יימי גילספי "פעם היו רק שני סוגים של כפות רגליים לריצה, אבל כיום החברות מציעות טווח רחב יותר עבור תחרויות, המותאמות לשפר את ביצועי הספורטאים".

אחת התותבות הבולטות ביותר בתחום היא Genium X3, שפותחה בשיתוף עם צבא ארצות הברית , והיא מותאמת לתבנית ההליכה של המשתמש, לסוגים שונים של תפקוד ברמה גבוהה, החל מג'וגינג ועד עלייה במדרגות ולמגוון של תנאי שטח. מידע נוסף עליה תמצאו פה.

לכתבה המלאה:
http://edition.cnn.com/2014/10/02/tech/innovation/prosthetics-mecha-athletes/index.html