מסמך הסכמה חדש במניעה וטיפול של פצעי לחץ

ב .

KCI - חברה בינלאומית לפיתוח טכנולוגיות רפואיות, ומובילה עולמית בתחום טיפול ומניעת פצעי לחץ, חָבְרַה לכתב העת הרפואי "Wounds International" – כדי לפרסם מסמך פורץ דרך, המציג את התובנות האחרונות שהעלו מומחים בינלאומיים באשר לאטיולוגיה ולטיפול בפצעי לחץ.

הקווים המנחים המתוארים במסמך ההסכמה הבינלאומי, נחשפו לראשונה בוועידה ה-20 של האגודה האירופאית לטיפול בפצעים (European Wound Management Association–EWMA), שהתקיימה ב-28-26 למאי בז'נבה בשוויץ; וגם יעמדו במרכז הדיונים באסיפה השנתית ה-13 של הפנל המייעץ האירופאי בנושא פצעי לחץ (the European Pressure Ulcer Advisory Panel– EPUAP), ב-3-1 לספטמבר בברמינגהם באנגליה.

פצעי לחץ פוגעים במספר רב של בני-אדם, גורמים לסבל ניכר ואף להוצאות רפואיות משמעותיות. באנגליה לבדה, לדוגמה, כ-400,000 בני-אדם בשנה מפתחים פצע לחץ חדש, ועלות הטיפול בפצעי לחץ מוערכת בכ-4% מההוצאות של "שירות הבריאות הלאומי" [1] (הכינוי של כל מערך שירותי הבריאות הציבוריים בממלכה המאוחדת).

מסמך ההסכמה, שנושא את הכותרת – " International Review - Pressure, Shear, Friction and Microclimate in Context", רלוונטי בעבור כל המטפלים העוסקים במניעת פצעי לחץ. הוא פותח בעקבות הצלחתו של פרסום קודם, שבחן את השכיחות וההופעה של פצעי לחץ [2].

תהליכי פיתוח מסמך ההסכמה, שנתמך על ידי מענק חינוכי בלתי מוגבל מטעם חברת KCI – כללו את הכנת הטקסט ואת סקירתו בידי קבוצת עבודה של מומחים, והגיעו לשיאם בגיבוש הסכמות המקובלות על כל חברי הקבוצה.

מסמך ההסכמות מורכב משלושה מאמרים: "לחץ" ("Pressure in Context"); "גזירה וחיכוך" ("Shear and Friction in Context"); ו-"מיקרו-אקלים" (Microclimate in Context"") – כולם נידונים בהקשר של פצעי לחץ. המאמרים מבהירים מה תפקידם של גורמי הסיכון: "לחץ", "גזירה", "חיכוך" ו"מיקרו-אקלים" – בהתפתחות ובמניעת פצעי לחץ, וגם מגדירים ומנתחים את הבסיס המדעי של כל אחד מהם.

בקרב סגל ההוראה הרפואי קיימת הכרה נרחבת באתגרים המורכבים שמציבים הגורמים "לחץ", "גזירה", "חיכוך" ו"מיקרו-אקלים", ובתרומתם להתפתחות פצעי לחץ. "אם ברצוננו לספק למטופלים שלנו את האמצעים הטובים ביותר למניעה ולטיפול בפצעי לחץ, חיוני שהמטפלים יבינו כיצד הם מתפתחים", אמר פרופ' קית' הרדינג (Keith Harding), מומחה בתחום רפואה שיקומית וראש מחלקת דרמטולוגיה וריפוי פצעים באוניברסיטת קרדיף, בקרדיף, אנגליה.

קבוצת המומחים שהייתה מעורבת בפיתוח המסמך הראשון (שבחן את השכיחות ואת ההופעה של פצעי הלחץ) – זיהתה את הצורך בפיתוח אמצעי חינוכי, שיתאר בבירור את הבסיס המדעי של כל אחד מגורמי הסיכון. "מסמך ההסכמה מטפל בנושאים אלו באופן כה ברור ומקיף; והוא תורם רבות להבנת הסוגיות הנידונות", אמרה קרילן קרווייל Keryln Carville)), פרופ' חברה באיגוד הסיעוד "סילבר צ'יין" (Silver Chain) ובאוניברסיטת קרטין לטכנולוגיה, במערב אוסטרליה.

בחלקם האחרון של כל שלושת המאמרים במסמך ההסכמה, נעשה שימוש באלמנטים המדעיים שנבחנו – כדי לספק הנחיות רפואיות רלוונטיות שיסייעו לזהות מטופלים עם פוטנציאל תחלואה בפצעי לחץ, בשל כל אחד מגורמי הסיכון. כל חלק דן בסוגי הטיפולים הרפואיים הנדרשים, ומסביר מדוע כדאי לבחור בהתערבויות הקליניות הספציפיות לכל מצב ומצב.

"מסמך זה יסייע למטפלים להבין מה עליהם לעשות כדי למנוע היווצרות פצעי לחץ ומדוע. הוא מצטרף להמלצות הקווים המנחים הבינלאומיים האחרונים, שהותוו על ידי ה-NPUAP – הפנל המייעץ הלאומי לפצעי לחץ, ועל ידי ה-EPUAP – הפנל המייעץ האירופאי לפצעי לחץ" [3], אמרה קרול דיליי (Carol Dealey), עמיתת מחקר בכירה באוניברסיטת ברמינגהם ובבית-החולים של אוניברסיטת ברמינגהם, אנגליה.

"פצעי לחץ מציבים בפני מומחי הרפואה השונים אתגר משמעותי – שמתבטא בהגדלת שיעורי התחלואה והתמותה, לצד פגיעה באיכות החיים של מטופלים רבים. במימון המשאב החינוכי, הקליני והחשוב הזה בעבור מומחים רפואיים מכל רחבי העולם – מצהירה KCI על מחויבותה האיתנה לתמוך במטפלים בעזרת אספקת פתרונות מתקדמים למניעה ולטיפול בפצעי לחץ", הסביר ד"ר רון סילברמן (Ron Silverman), המנהל הרפואי הראשי ב-KCI.

אודות KCI

Kinetic Concepts, Inc. היא חברה בינלאומית מובילה בתחום הטכנולוגיה הרפואית. החברה מקדישה את פעילותה לגילוי, פיתוח, ייצור ושיווק טיפולים ומוצרים חדשניים בטכנולוגיה מתקדמת – בתחומי טיפול בפצעים והתחדשות רקמות. הצלחתה של חברת KCI, שמשרדיה הראשיים פועלים מסאן אנטוניו, טקסס – משתרעת על פני יותר משלושה עשורים, וחושפת עשייה עשירה בחדשנות ובגילויים. KCI חותרת בכל שנות פעילותה לפיתוח אמצעים שיסייעו לשפר משמעותית את יכולות הריפוי המוכרות כיום בעולם הרפואה, ואת חיי החולים בכל רחבי הגלובוס.

החברה מעסיקה 6,800 עובדים, ומשווקת את מוצריה ב-20 מדינות. למידע נוסף על-אודות KCI, וכיצד מוצריה משנים את פני עולם הרפואה, בקרו באתר www.KCI1.com.

מידע על פצעי לחץ

פצעי לחץ מוגדרים על ידי ה NPUAP-וה-EPUAP כ"פציעה מקומית על פני העור ו/או המונחת מתחת לרקמה, בדרך כלל מעל בליטה גרמית – שנגרמת כתוצאה מלחץ, או לחץ בצירוף גזירה".

*הערה:

כדאי לדעת, כי פצעי לחץ נפוצים במיוחד באנשים המרותקים למיטה. בפצעי לחץ מעורבים הגורמים הבאים: "לחץ" – שמשמעותו התפתחות פצע לחץ ברקמות בהן עצם הנושאת משקל גוף רב לוחצת את העור; "חיכוך" – שמשמעותו חיכוך מקומות ידועים בגוף, בעיקר מקומות בהם העור מונח על בליטת עצם (כמו המרפקים); "גזירה" – מתרחשת בעיקר באנשים הקשורים זמן רב לרתמות לא מתאימות בכסאות גלגלים ומתקשים בתנועה; "מיקרו-אקלים" – בוחן את השפעת הטמפרטורה, הלחות ויתר הפרמטרים הרלוונטיים, על רקמות העור.

1. Bennet G, Dealey C, Posnett J. The cost of pressure ulcers in the UK. Age and Ageing 2004; 33: 230-235.
2. International guidelines. Pressure ulcer prevention: prevalence and incidence in context. London: MEP Ltd, 2009.
3. National Pressure Ulcer Advisory Panel/European Pressure Ulcer Advisory Panel. Pressure Ulcer Prevention & Treatment: Clinical Practice Guidelines. Washington DC, USA: National Pressure Ulcer Advisory Panel, 2009.

מקור: International Consensus Document Offers Greater Clarity on Treatment and Prevention of Pressure Ulcers