פתרונות חדשים ליישור יתר ו'טריקת' ברך בהליכה לאחר אירוע מוחי

נכתב על ידי איתן רווה, פיזיותרפיסט, BPT, M.OccH.

genu_200

אירוע מוחי הוא אחד מגורמי התחלואה העיקריים כיום בעולם ובישראל, ונחשב הגורם הראשי למצבי נכות בגיל המבוגר. ההשלכות של אירוע מוחי הן רבות, ומשפיעות על מגוון של פעילויות בחיי היום-יום כמו תנועתיות גופנית, ירידה בתחושה ובעיות קוגניציה ותקשורת. במאמר זה נתמקד במצב הרפואי השכיח של יישור יתר ו'טריקת הברך' בהליכה לאחר אירוע מוחי - Post Stroke Hyper Extension או Genu Recurvatum. חשוב לציין, כי המאמר אינו בא להחליף פניה לרופא או טיפול רפואי, אלא רק לתת מידע כללי.

אירוע מוחי (באנגלית: Cerebro-Vascular Accident - CVA או Stroke) נוצר בדרך כלל כתוצאה מחסימה (אוטם) של זרימת הדם בכלי הדם במוח למשך זמן מסוים (Ischemic Stroke), כשעקב כך נוצרת הפרעה לפעילות המוחית התקינה של האדם. אוטם מוחי משפיע על המערכת המוטורית והתנועתית של הגוף, ויכול לגרום לשיתוק של צד גוף – ימני או שמאלי –בהתאם למיקום האוטם במוח. שיתוק כזה יכול לגרום לחולשה או איבוד יכולת התנועה ביד ו/או ברגל באותו צד, וכמובן להגביל מאד את יכולת ההליכה והתפקוד. הטיפול השיקומי כולל טיפול מנואלי לשמירה על טווח התנועה ביד ו/או ברגל החלשה, וניסיון לעידוד תנועה אקטיבית של הגפה הפגועה.

אחד הגורמים המרכזיים בפגיעה בתפקוד הרגל הוא חולשה של השרירים האחראים ליישור הברך. שרירים אלו אחראים על ייצוב של הברך בשלב נשיאת המשקל על הרגל בהליכה (Stance Phase), וכן ליישור הברך בשלב הנפת הברך בביצוע צעד לפנים (Swing Phase). עקב חולשת השרירים המיישרים (Quadriceps), והקושי באיזון נכון בינם לבין השרירים המנוגדים להם, נוצר מצב שיישור הברך בהליכה מגיע לזוית גדולה יותר מהרגיל – יישור יתר (Hyper Extension). תופעה זו מתבטאת בתנועה מוגזמת של הברך לאחור, ו'טריקה' של מפרק הברך ללא שליטה מבוקרת בהליכה. גורם נוסף הוא העליה בטונוס השרירי, שמוביל לפגיעה בתזמון פעולת השריר בהליכה וליישור יתר. כל זאת ועוד גורמים עם הזמן לכאבים בהליכה, הפחתה בנשיאת משקל על הרגל הפגועה והגדלת הסיכון לנפילות, ושחיקה מתמשכת של סחוסי הברך.

הפתרון הקיים כיום בשיקום לאחר אירוע מוחי (CVA) הוא ייצוב של הברך בעזרת סדים שונים – Knee Cage. סדים אלו עשויים מחומרים קשיחים בדרך כלל, ומגבילים את הברך באופן קבוע למניעת יישור יתר בהליכה. לפתרון זה מספר חסרונות בולטים: זוית הקיבוע אינה ניתנת לשינוי, ואינה מותאמת באופן אישי לבעיה של כל מטופל. בנוסף, במטופלים רבים גורם סד קשיח לעליה בטונוס השרירי (ספאסטיות) ומקשה עוד יותר על ההליכה לאחר אירוע מוחי (CVA).

למחקר חדש דרושים נבדקים

פתרון חדש למניעה של יישור יתר ו'טריקה' של הברך לאחר אירוע מוחי (CVA) הוא סד ייחודי מתוצרת חברת Otto Bock, גרמניה. הסד Genu Neurexa, בנוי בצורה ייחודית המאפשרת תמיכה מירבית של הברך, ועשוי מחומרים נושמים בטכנולוגיה מתקדמת. הסד עוטף את הברך בתמיכה רכה – אבל יוצר יציבות גבוהה בשני צידי הברך ע"י צירי מתכת המעניקים תמיכה דו-צידית (Medio-Lateral Stability) מלאה. ניתן להתאים את הסד באופן אישי למטופל, ע"י כיוונון של זוית הכיפוף והיישור של הצירים באופן אינדיבידואלי. חידוש נוסף בסד Genu Neurexa הוא שתי רצועות אחוריות צולבות, המאפשרות תמיכה מירבית למבנים האחוריים של הברך, ומונעים את יישור היתר, ה'טריקה' שנגרמת ע"י התנועה לאחור של הברך בהליכה.

מחקרים שנערכו בקרב מטופלים לאחר אירוע מוחי (CVA) שנעזרו בסד Genu Neurexa הצביעו על נוחות בשימוש בסד , הפחתה בכאבי הברכיים, ייצוב טוב יותר של הברך לאורך כל שלבי ההליכה, ושיפור בתבנית ההליכה של המטופלים.

בימים אלו נערך מחקר על השימוש בסד החדש Genu Neurexa בבית החולים הדסה בהר הצופים בירושלים. למידע נוסף על המחקר ויצירת קשר.

חברת Otto Bock היא חברה המתמחה בפתרונות אורתופדיים חדשניים, ומפתחת פתרונות חדשים בשיקום לאחר אירוע מוחי (CVA) בשיתוף עם צוות של רופאים ופיזיותרפיסטים מומחים. חברת 'כמיטק' היא היבואנית הבלעדית של מוצרי חברת Otto Bock בישראל.