פתרונות חדשים בהושבה וניידות בשיקום ילדים ובהתפתחות הילד

נכתב על ידי איתן רווה, פיזיותרפיסט, BPT, M.OccH.

children_rehab

הטיפול בבעיות בהתפתחות הילד ובמצבי נכות שונים בילדים, הוא מורכב ודורש ידע רחב בתחום השיקום. בשונה ממחלות ומצבי נכות במבוגרים, תהליך הגדילה של הילד לאורך שנות הילדות והנערות דורש חשיבה על פתרונות יצירתיים בתחום ההושבה וכסאות הגלגלים, ופתרונות לטיפול שיקומי כדי לאפשר לתינוק או לילד להגיע ליעדים כמו ישיבה, זחילה והליכה עם תמיכה מתאימה.

במאמר זה נתמקד במספר עקרונות חשובים בהתאמה נכונה של כסא גלגלים לילדים, ונעלה מספר נקודות לתשומת לב בנושא הושבה מיטבית של ילדים הנזקקים לכסא גלגלים או לתמיכה בתהליך השיקום לאורך התפתחות הילד.

חשוב לציין, כי המאמר אינו בא להחליף פניה לרופא או טיפול רפואי, אלא רק לתת מידע כללי.

שיקום ילדים בתשומת לב להתפתחות עם הגיל

eas1

פגיעות התפתחות בילדים יכולות להיגרם כתוצאה ממחלות מולדות, מחלות ילדות או תאונה בשלבים שונים של ההתפתחות. פגיעה בתהליך התקין בשלבים השונים של התפתחות הילד יכולה להוביל להאטה בהתפתחות התקינה, ולצורך בעזרים שונים כדי לאפשר לילד להשיג את אבני הדרך בהגעה לעצמאות. הטיפול המוטורי בפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק יתמקד בהשגת היעדים האלו,

בסיוע תמיכות שונות כדי לאפשר ישיבה, זחילה, קימה לעמידה, יציבות במרחב ועוד. כיוון שמדובר בילד מתפתח, יש חשיבות לתרגל את התפקודים השונים לא רק במסגרת טיפולית, אלא גם במסגרת הביתית ובחיי היומיום של הילד.

פתרון חדש של חברת Otto Bock המיובא לארץ ע"י חברת כמיטק, מאפשר תמיכה ותרגול של תפקודים שונים במרחב לילדים עם פגיעות שונות בהתפתחות. המערכת נקראת EAS - Early Activity System Squiggles, ונועדה להשתלב בתהליך הטיפולי-שיקומי, כדי לתת לילד כלים לשיפור התפקודים הבסיסיים בשלב מוקדם, עם תמיכה בביצוע תפקודים אלו. המערכת בנויה מחלקים מרופדים רכים בצבעים שונים, המורכבים על משטח פעילות במספר רב של אפשרויות. הילד יכול לפעול במשטח הפעילות במצבים שונים: שכיבה על הבטן או על הגב, ישיבה, זחילה, ועוד.

החלקים המרופדים ניתנים להוצאה והרכבה בצורות שונות, לפי חוברת פעילות המותאמת אישית ע"י המטפל. כך ניתן לתרגל תפקוד ספציפי לכל ילד, עם שימוש במערכת ידידותית וצבעונית, כחלק מחדר המשחקים הביתי של הילד או במסגרת הקליניקה הטיפולית. מערכת EAS - Early Activity System Squiggles מאפשרת תהליך דינמי טיפולי לאורך התפתחות הילד, עם אפשרות לשינוי של מיקום המרכיבים במשטח הטיפולי בהתאם למצב הילד ולקשיים האישיים שלו.

דגשים לבחירת כסא גלגלים לילדים

גם בתחום של הושבה וניידות לילדים הזקוקים לכסא גלגלים מותאם, יש חשיבות רבה לנוחות הישיבה של הילד, ובמקביל - לנוחות השימוש בכסא והפעלתו ע"י בני המשפחה והמלווים.

בבחירת כסא גלגלים לילד יש להתאים את הכסא לצרכים המשתנים של הילד לאורך תהליך הגדילה וההתפתחות, וכן לאפשר תמיכה מלאה ונוחות בביצוע כל פעילות היומיום. פרט לשיקולים המקצועיים העומדים בפני הצוות השיקומי בהתאמת כסא גלגלים, ילדים והוריהם צריכים להשתתף באופן פעיל בתהליך הבחירה של הכסא הנכון, מתוקף היותם מודעים לנסיבות שבהן ייעשה שימוש בכיסא גלגלים.במשך היום.

שאלות חשובות שכדאי לברר הן : האם כסא הגלגלים ישמש בעיקר בתוך הבית או מחוצה לו ? האם הילד ישתמש בכסא הגלגלים למשחק בבית או בבית הספר? האם כסא הגלגלים צריך להיות מועבר ממקום למקום ומה משקלו? התחשבות בשאלות כמו אלו בבחירת כסא הגלגלים תאפשר תהליך נכון של התאמת כסא הגלגלים. לבסוף, כסא גלגלים הוא לא רק אביזר שבו הילד משתמש, אלא גם הרחבה של האישיות שלו או שלה. לכן, חשוב שהילד ירגיש בנוח בישיבה בכסא בכל המצבים. בהתאם לגילם, ילדים יכולים להיות מעורבים באופן פעיל בבחירת סגנון, צבע, ותכונות כסא הגלגלים המותאם להם.

brix_el

כסא גלגלים חדש הנותן מענה למגוון גדול של מצבי נכות בילדים הוא כסא הגלגלים Brix.

כסא הגלגלים, מתוצרת חברת Meyra, המתמחה בתחום ההושבה וכסאות גלגלים מותאמים, בנוי בצורה ייחודית – הכסא עצמו מונע ע"י הילד באופן עצמאי בנוחות רבה, ובעת הצורך - נמצאות מעל המושב שתי ידיות מתכווננות המאפשרות הובלה של כסא הגלגלים ע"י בן המשפחה בנוחות מירבית.

כסא הגלגלים Brix מאפשר מגוון עצום של אפשרויות לשינוי עומק מושב הכסא, גובה ידיות ההובלה , זוית הגב של מושב הכסא, ועוד, ועוד. כל השינויים ניתנים להתבצע בצורה פשוטה, וכך מתאפשר בעצם לכסא "לגדול" עם הילד לאורך תהליך ההתפתחות בצורה מושלמת.

הכסא עשוי מחומרים קלי משקל, ידידותי לתפעול ע"י הילד וההורים, עם עיצוב נעים לעין ומגוון צבעים ודוגמאות ציור על גלגלי הכסא. כמו כן, ברגלית הכסא יש אפשרות למקם תמונה צבעונית אישית, המוסיפה גוון אישי לכל כסא.

אודות

חברת Ottobock היא החברה המובילה בעולם בייצור ופיתוח פתרונות חדשים בשיקום לאחר פגיעות שונות: תותבות ומכשירים, מוצרי אורתופדיה, גירוי עצבי וכיסאות גלגלים.

חברת Meyra היא חברה המתמחה בייצור ופיתוח מגוון של כיסאות גלגלים מכל הסוגים למבוגרים וילדים לאחר פגיעות שונות.

חברת 'כמיטק' היא היבואנית הבלעדית של מוצרי החברות Ottobock ו-Meyra בישראל, ומביאה לישראל מגוון רחב של פתרונות אורתופדיים, כסאות גלגלים ומוצרים נוספים לאנשים עם בעיות רפואיות שונות.