מערכות עזר להנעת כיסא גלגלים

נכתב על ידי איתן רווה, פיזיותרפיסט, BPT, M.OccH.

מערכת עזר להנעת כיסא גלגלים Z50

אנשים רבים נזקקים לשימוש בכיסא גלגלים במצבים רפואיים שונים, המגבילים את הניידות שלהם בחיי היום-יום. עם זאת, הנעת כיסא גלגלים באופן ידני למרחקים בינוניים וארוכים עלולה להיות מעייפת לאורך זמן, וחולשה בידיים או בשרירי הכתפיים לאורך השנים משפיעה גם היא על רמת הניידות של האדם הנעזר בכיסא גלגלים. במאמר זה נתמקד בהתאמה נכונה של מערכת עזר להנעת כיסא גלגלים ידני, ונבחן את האפשרויות השונות הקיימות כיום בתחום זה.

חשוב לציין, כי המאמר אינו בא להחליף פניה לרופא או טיפול רפואי, אלא רק לתת מידע כללי.  בנוסף, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום כדי לקבל מידע מלא באופן אישי.

מערכות עזר ממונעות – במקרים רבים, יש לאנשים היושבים בכיסא גלגלים לאורך זמן, חולשה בגפיים העליונות המקשה עליהם להניע את כיסא הגלגלים למרחק רב. למרות האפשרות להיעזר בכיסא ממונע, יש רבים המעוניינים להמשיך להשתמש בכיסא ידני. מערכת עזר ממונעת מכילה מצבר מיוחד, ומנגנון המורכב על הגלגלים , ומאפשרת הגדלה של כוח ההנעה של הכיסא – האדם היושב מניע את הגלגל לפי יכולתו, ומערכת העזר מגדילה פי כמה את הכוח המופק בכיסא להנעתו.

מערכת שכזו היא E-support של חברת Ottobock, גרמניה, המובילה בעולם את תחום השיקום והניידות. המערכת יכולה להיות מורכבת על מגוון גדול של כיסאות גלגלים והחיבור וההתקנה של מערכת כזו על הכיסא הוא פשוט ונוח לביצוע. מערכת עזר E-support מאפשרת לאדם הישאר בכיסא הגלגלים הקיים, ונותנת לאנשים ברמות שונות ניידות טובה יותר בכיסא הגלגלים.

מערכת עזר נוספת מאפשרת הנעה של כיסא הגלגלים בעזרת מוט היגוי (ג'ויסטיק), והיא יכולה להתאים במקרים בהם יש חולשה רבה יותר, או במקרים בהם נדרשת נוחות גדולה יותר בהפעלת הכיסא. במקרה זה ניתן להיעזר במערכת העזר Z50 של חברת Ottobock, הכוללת מנגנון הנעה לכיסא ידני ע"י מוט היגוי (ג'ויסטיק), וכך ניתן להתנייד בכיסא באופן רגיל, ובעת הצורך – לעבור למצב הנעה חשמלי ולנוע למרחקים ארוכים יותר בקלות . גם מערכת העזר Z50 יכולה להיות מותקנת בקלות על מגוון כיסאות, וגם היא מקלה על המשתמש בכיסא להגדיל את רמת הניידות שלו בעת הצורך.

אופניים וכיסא גלגלים
– פעילות פנאי וענין מהווה כיום חלק מובנה מהצרכים היומיומיים של אנשים רבים, ואנשים המשתמשים בכיסא גלגלים ידני נתקלים בקושי להגיע למקומות פנאי שונים, וכן לעסוק בפעילות ספורטיבית מתונה בעת הצורך. אחד הפתרונות הקיימים כיום הוא הרכבת אופניים על כיסא הגלגלים הקיים והנעת כיסא הגלגלים והאופניים לפנים בעזרת הידיים. כך מתאפשרת הגעה למקומות שונים, גם בתוואי שטח שכיסא גלגלים מתקשה לעבור בו. בנוסף, האדם המניע את האופניים והכיסא מבצע פעילות גופנית מתונה, ומשפר את סבולת הלב והריאה שלו, בנוסף להשפעות חיוביות נוספות.

לחברת Speedy הגרמנית, המיוצגת בארץ ע"י חברת כמיטק, יש מספר דגמים של מערכות אופניים להנעת עזר של כיסא גלגלים – חלקן פועלות בהנעה ע"י דוושות ידיים, חלקן פועלות באופן ממונע, וחלקן מיועדות לספורטאים. את מערכת אופניים Speedy ניתן להרכיב בקלות בעזרת מתאם על  מגוון ענק של למעלה מ-200 כיסאות ידניים שונים, וניתן להתנייד בעזרתה בכביש ובמשטחים שונים.