אביזרים אורתופדיים שכיחים - התוויות לשימוש ובחירה נכונה

נכתב על ידי איתן רווה, פיזיותרפיסט, BPT, M.OccH .

Genu_Sensa
אביזרי אורתופדיה הם כיום פתרון שכיח ביותר לסיוע במקרים של כאבים או פגיעות אורתופדיות שונות במהלך החיים, או בפעילות פנאי וספורט. עם זאת, מגוון המוצרים הקיים כיום בתחום מצריך התאמה נכונה של האביזר הנכון לכל מצב רפואי.
תחום הפתרונות הרפואיים התקדם מאד במהלך העשור האחרון, וטכנולוגיות חדשות בתחום החומרים והעיצוב משפיעות מאד על איכות המוצרים והתועלת שלהם. להלן סקירה קצרה של אביזרים אורתופדיים לבעיות שכיחות, וכיצד הם יכולים לסייע בפתרון בעיות רפואיות שונות במקרה הצורך.
חשוב לציין - המאמר אינו בא להחליף פניה לרופא אורתופד או טיפול ע"י פיזיותרפיסט מוסמך, אלא רק לתת מידע כללי.

בעיות ברכיים

אחת התופעות הרפואיות השכיחות היא כאב בברך בחלק הקדמי שלה באיזור הפיקה (PatelloFemoral Pain). כאבים אלו יכולים לנבוע ממגוון סיבות, ובהן חוסר יציבות של הפיקה, גירוי כרוני בגיד הפיקה, עומסים לא נכונים על הברך בפעילות גופנית ועוד. הטיפול כיום מתמקד בחיזוק שרירים סביב הברך בטיפולי פיזיותרפיה, וייצוב של הפיקה ע"י מייצבי ברך שונים המאפשרים תמיכה טובה והמשך פעילות ללא כאבים. מייצב כזה לדוגמא הוא Genu Sensa של חברת Otto Bock, שהמבנה האנטומי המותאם שלו מאפשר ייצוב דינמי של הפיקה והפחתת הכאבים במהלך הליכה ופעילות גופנית.
מידע נוסף: מוצרים אורתופדיים לאזור הברך.

נקעים בקרסול

Malleo Sensa
במקרה של תנועה חדה ולא מתוכננת של הקרסול, תיתכן מתיחה חזקה של אחת הרצועות או יותר – זהו המצב של נקע בקרסול (Ankle Sprain). האירוע מלווה בכאבים וקושי בדריכה על כף הרגל. הכאבים חולפים בדרך כלל לאחר מנוחה וקירור של האיזור בדרך כלל. עם זאת, חשוב לדעת כי נוצר מצב של חוסר יציבות בקרסול, גם אם קל, וכדאי לייצב את הקרסול באופן חיצוני ע"י חבישה או סד לתמיכה טובה יותר של הקרסול במהלך ההליכה. התפקיד של תמיכה חיצונית חשוב מכמה סיבות: סד יעיל מייצב את הקרסול באופן חיצוני ומחליף את תפקידן של הרצועות הפגועות בעמידה, בהליכה ובמהלך פעילות. בנוסף, סד יעיל מאפשר המשך ביצוע של כל מגוון התנועות של הקרסול, אך המבנה שלו מונע תנועות שעלולות לגרום לנזקים נוספים. סד כזה לקרסול הוא Malleo Sensa של חברת Otto Bock, שנועד לייצב את הקרסול באופן ראשוני, ומכיל טבעת סיליקון מובנית הממוקדת לאיזור הרצועות שנפגעו בקרסול.
מידע נוסף: מוצרים אורתופדיים לאזור הקרסול וכף הרגל.

 

כאבים במרפק ובשורש כף היד

עקב השימוש הרציף במחשבים, ומסיבות רבות נוספות, אנשים רבים סובלים מכאבים בשורש כף היד ובאצבעות, המפריעים לתפקוד היומיומי בצורה משמעותית. כאבים אלו נוצרים בדרך כלל כתוצאה מדלקות בגידים לאורך המרפק , האמה וכף היד, ולעיתים גם מופיעים בצורת זרמים בכף היד והאצבעות בלילה או במנוחה. שימוש בסדים ייעודיים לתמיכה של האיזורים הכואבים יכול להקל על הכאבים הן במנוחה והן בפעילות כמו הקלדה או אחיזת חפצים. שני סדים נפוצים לפתרון בעיות בשורש כף היד והמרפק של חברת Otto Bock הם Epi Forsa Plus– שהוא תומך ממוקד לאיזור מוצא הגידים במרפק, וכן Rhizo Forsa - שנועד להפחתת כאבים באיזור האגודל ושורש כף היד, השכיחים במיוחד בעובדי הייטק ובאנשים המשתמשים במחשב בצורה אינטנסיבית.

מידע נוסף: מוצרים אורתופדיים לאזור כף היד והאצבעות.