סוכרת – עובדות שחשוב לדעת

מחלת הסוכרת נחשבת לאחת המחלות הנפוצות והמזיקות ביותר. שיעור האנשים הלוקים במחלה עלה משמעותית בעשורים האחרונים והיא גורמת לנזקים גדולים לחברה. הנה 10 עובדות שחשוב לדעת:

1. מהי בעצם סוכרת? זוהי מחלה שפוגעת באפשרותו של הגוף לווסת את רמות הגלוקוז בדם. ההורמון שאחראי להכנסת גלוקוז ממחזור הדם לגוף נקרא אינסולין והלבלב אחראי לייצר אותו. כאשר נוצרת ירידה בכמות האינסולין שאנו זקוקים לצורך איזון הסוכר או כאשר נרשמת ירידה בתגובת הגוף לאינסולין - אנו חולים בסוכרת.

2. סוכרת מסוג 1 היא מחלה שבה הלבלב לא מייצר מספיק אינסולין. מחלה זו אופיינית בעיקר בגיל הילדות. היא נוצרת לאורך חודשים או שנים אפילו ללא תסמינים עד אשר היא באה לידי ביטוי. הטיפול העיקרי משלב תזונה בריאה ונכונה ומתאימה תוך מעקב אחרי רמות הסוכר באמצעות טיפול באינסולין.

3. סוכרת מסוג 2 היא מחלה שנגרמת כאשר נרשמת ירידה בייצור האינסולין בלבלב ומתפתחת עמידות בגוף לפעולתו. הדבר יוצר עלייה בכמות הגלוקוז. סוכרת זו נגרמת כתוצאה משילוב של נטייה תורשתית לבין גורמים כמו משקל עודף, תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית. זוהי הסוכרת הנפוצה יותר ו-90 אחוז מהחולים בסוכרת סובלים ממנה. מדובר במחלה כרונית שהטיפול בה דורש שינוי באורח החיים, שמירה על תזונה בריאה, פעילות גופנית ובמקרים רבים טיפול תרופתי.

4. סוכרת נוספת היא סוכרת בהריון. זוהי מחלה שמופיעה אצל כשלושה אחוז מהנשים ההרות, כתוצאה מההיריון. המחלה מגבירה את הסיכון לחלות בסוכרת מספר 2 גם לאחר ההיריון.

5. ישנם סיבוכים רבים לסוכרת כמו אי ספיקת כליות, פגיעה בראייה, בעצבים, סיכון מוגבר לפצעים ולזיהומים, ואף סיכון לכריתת רגל מאחר שרגל סוכרתית שבה מחזור הדם אינו טוב יכולה לסבול מפצעים וכיבים שאינם מחלימים, ובמקרים רבים גם נפגעים עצבי התחושה ברגלים.

6. בישראל על פי ההערכות חולים נכון ל-2013 יותר מחצי מיליון ישראלים בסוכרת.

7. המחלה נחשבת לאחד מגורמי המוות המובילים ועל פי ההערכות כחמישה אחוז ממקרי המוות בישראל בכל שנה נגרמים כתוצאה מסיבוכי סוכרת. בנוסף בכל שנה עשרות אלפי אנשים הופכים לנכים או למוגבלים בשל סוכרת.

8. הסוכרת מהווה גורם סיכון גם לשבץ מוחי, זאת מאחר שהיא פוגעת בכלי הדם והיא יכולה לגרום בעקיפין לטרשת ולחסימת כלי דם. שבץ מוחי שכיח פי שלושה וחצי עד ארבעה אצל אנשים שיש להם סוכרת בהשוואה לאנשים שאינם סובלים מסוכרת.

9. מחלת הסוכרת הופכת לנפוצה יותר ויותר גם אצל ילדים ומתבגרים וכך למשל מחקר שנערך בעשור האחרון בארצות הברית גילה כי שיעור העלייה של החולים בסוכרת מסוג 1 הוא 21 אחוז וסוכרת מסוג 2 - 30 אחוז.

10. כאן באתר תמצאו גרביים מיוחדות שאנו משווקים – שמסייעות לחולי סוכרת הסובלים מבעיות בכף הרגל. כל הפרטים - בקישור