מדריך: איך בוחרים כיסא גלגלים

כיסא גלגלים Avantgarde Tiאנשים רבים נזקקים לשימוש בכיסא גלגלים במצבים רפואיים שונים, המגבילים את הניידות שלהם. קיימים סוגים רבים ומגוונים של כסאות גלגלים ולכל אדם מתאים כיסא שונה, בהתאם לסוג הפגיעה ממנה הוא סובל, ממדי גופו ויכולת התנועה והפעילות שלו. הדגמים השונים של כסאות הגלגלים כוללים אפשרויות שונות בהתאם לצרכי המשתמש ומטרת השימוש בכיסא. ישנם כסאות הבנויים במבנה סטנדרטי, שאינו מאפשר כמעט התאמה אישית לפי הדרישות של אדם ספציפי. מאידך, ישנם כסאות שבנויים במפרט גמיש המאפשר שינויים רבים והתאמות מיוחדות לפי דרישות המשתמש.

התאמה נכונה של כיסא גלגלים, באופן מקצועי, משפיעה בצורה משמעותית על יכולת הניידות של המשתמש ולכן חשוב מאוד לבחור את הכיסא המתאים בעזרת סיוע מקצועי ואנשים המתמחים בכך – וכאן ב"כמיטק" נשמח לסייע לכם בכך. בתור התחלה – אתם מוזמנים להכיר את הסוגים השונים של כיסאות הגלגלים הקיימים בשוק – ואת ההבדלים ביניהם:


כיסאות גלגלים פריקים


אלו כסאות פשוטים יחסית מבחינת מורכבותם - ולא ניתן לבצע בהם שינויים רבים לצורך התאמה אישית. הם מיועדים בדרך כלל לאנשים שמובלים ע"י מלווה. הכיסאות הללו מתקפלים ומאפשרים ישיבה נוחה במידות רוחב שונות - אבל מידות העומק והגובה הן אחידות ויש הגבלה לתוספות הייחודיות. רשימת כסאות גלגלים פריקים בקטלוג.


כיסאות גלגלים קלי משקל


כסאות אלו מאפשרים מידה רבה יותר של התאמה אישית וניתן לעשות בהם שימוש ללא מלווה. הכיסאות מאפשרים עצמאות מרבית במאמץ קטן של המשתמש. הכיסא מורכב משלדה מאלומיניום או מתכת קלה שגורמת לו להיות קל משקל יחסית (עד 18 ק"ג בהתאם לרוחב הכיסא) וחלקיו מתפרקים בקלות. בכיסאות יש אפשרות התאמה למספר מידות רוחב ועומק של המושב וכן גלגלים נשלפים. דוגמאות לכיסאות גלגלים קלי משקל בקטלוג.

כיסאות גלגלים אקטיביים


כיסאות אלה מאפשרים התאמה אישית ברמה גבוהה מאוד בעזרת מבחר גדול של תוספות. השלדה קשיחה או מתקפלת והמשקל המרבי הוא עד 14 ק"ג בלבד. בכיסאות ניתן לשנות את מרכז הכובד - בהתאם לרמת האקטיביות ומגבלות המשתמש. ההתאמה מאפשרת למשתמש ניצול טוב יותר של הכוח בהנעת הכיסא. דוגמאות לכיסאות גלגלים אקטיביים בקטלוג.

כיסאות גלגלים לחולים סיעודיים


כיסאות גלגלים אלו נועדו לאנשים שמסוגלים למידת פעילות נמוכה ביותר, כמו חולים במצב סיעודי או עם מגבלה גופנית קשה. אנשים כאלו נזקקים לתמיכה מרבית בכיסא, עם אפשרות לשינוי תנוחה משכיבה לישיבה באופן נוח ויעיל. כיסא כזה כולל שיפוע קדמי, המאפשר העברה נוחה יותר דרך עמידה נתמכת, ושיפוע אחורי, המשמש לתנוחה וטיפול ומסייע בשימוש במנוף לצורך מעברים. כסאות אלו הם כבדים באופן יחסי, כוללים תמיכות רבות ואינם מתקפלים. הם מאפשרים הנעה עצמית ע"י היושב בכיסא, במקביל לאפשרות הנעה ע"י מטפל. דוגמאות לכיסאות גלגלים לחולים סיעודיים בקטלוג.

כיסאות גלגלים ממונעים


כיסאות גלגלים ממונעים נועדו לאנשים שאינם מסוגלים להניע כיסא גלגלים רגיל (או שהם יכולים להניע את עצמם למרחקים קצרים בלבד). אנשים כאלו מתניידים בכסא בסיוע מנגנון היגוי ידני, או בכזה שיש לו מנגנון המותאם פרטנית (מתגים, הנעה בסיוע תנועות הראש, נשיפה ועוד). כסא כזה כולל מגוון של תוספות מכניות, הידראוליות וחשמליות כדי לאפשר הטיה של הגב לאחור ולפנים גב-הטיה וכן הטיה של כל הגוף. חלק מהכיסאות אלו מאפשרים עליה וירידה בגובה הכסא. דוגמאות לכיסאות גלגלים ממונעים בקטלוג.

כיסאות גלגלים לילדים


ילדים הזקוקים לכיסא גלגלים יכולים להיעזר בכיסאות מיוחדים - כסאות גלגלים קלי משקל, מתקפלים וממונעים המותאמים במיוחד לילדים. דוגמאות לכיסאות גלגלים לילדים בקטלוג.