חשיבות בדיקת לחץ דם

 מד לחץ דם למדידה כפולה - Tensoval Duo Control כשיש לנו שפעת, אנחנו יודעים זאת מיד. במילים אחרות - אנחנו יודעים כשאנחנו צריכים לדעת. ברגע שהנזלת מגיעה וההרגשה הרעה כובשת אותנו, אנו מבינים שהגיע הזמן לראות רופא לפני שהמצב יחמיר. משום כך, אנו לא נוטים "להסתובב" עם מחלות במשך יותר מדי זמן, וברגע שמבחינים בהן – מתחיל הטיפול. אבל חשוב להבין שהדבר אינו נכון לגבי כל המחלות והמצבים הבריאותיים: לחץ דם גבוה, למשל, הוא מצב נפוץ ומסוכן מאוד, שבדרך כלל אי אפשר להרגיש אותו. חשיבות בדיקת לחץ דם תקופתית היא רבה, בדיוק מהסיבה הזו. אל תתנו ל"רוצח השקט" לפגוע גם בכם או בבני משפחתכם.


מהי בדיקת לחץ דם וכיצד היא עובדת?

כשאומרים "לחץ דם", מתכוונים ללחץ שזרם הדם שלנו מפעיל על העורקים. מהסיבה הזו, לחץ דם גבוה (וגם נמוך) עלול לגרום לבעיות בריאותיות שונות, להרעה כללית במצב הבריאותי ולאורך זמן גם למוות. בדיקת לחץ דם בודקת שני פרמטרים: לחץ דיאסטולי ולחץ סיסטולי. סיסטולי הוא הלחץ הגבוה ביותר בעת התכווצות החדרים בלב, ודיאסטולי הוא הלחץ הנמוך ביותר בעת הרפיית החדרים. לחץ ממוצע נחשב ל 120 (סיסטולי) ו-80 (דיאסטולי). בבדיקת לחץ דם, הרופא כורך שרוול מיוחד סביב הזרוע, השרוול מתנפח ומפעיל לחץ על הזרוע וכשהשרוול מתרוקן, הרופא מאזין לדופק ורושם את לחץ הדם, או שמכשיר אוטומטי בו הוא משתמש עושה זאת עבורו.


כל כמה זמן צריך למדוד לחץ דם?

כפי שאמרנו, חשיבות בדיקת לחץ דם היא גבוהה מאוד מסיבות רבות, ולכן מומלץ לבצע בדיקה תקופתית. לעומת זאת, התכיפות של אותה בדיקה תלויה במספר משתנים: ככל שהגיל עולה, כך מומלץ לבצע בדיקה לעתים תכופות יותר, וכך נכון הדבר גם אם אתם מעשנים או אם עישנתם לאורך שנים רבות. מצב בריאותי רע יכול גם הוא להשפיע על לחץ הדם, וכך גם שינויים נפשיים ולחצים מנטליים העשויים להיות מופעלים עליכם. כמו כן, חשוב לדעת כי חשיבות בדיקת לחץ דם עולה כשעוברים את גיל 40. אם אובחנה אצלכם מחלת לחץ דם גבוה או נמוך, רצוי לקנות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם, כדי שתוכלו לעקוב אחרי מצבכם באופן יומיומי.


מדידת לחץ דם באופן עצמאי בבית

ישנם אנשים שלא אוהבים להגיע לרופא על בסיס קבוע. אך אם יש לכם בעיה מוכרת של לחץ דם, סביר שתאלצו לעשות זאת לא מעט. לשם כך מומלץ לקנות מכשיר ביתי אמין לבדיקת לחץ דם, עם המכשיר מגיעות הוראות מפורטות כיצד למדוד את לחץ הדם, וכיצד לפענח את תוצאות הבדיקה. כך, גם תימנעו מהטיות בדיקה שמתרחשות כאשר אנשים מתרגשים לקראת המדידה אצל הרופא וגם תקבלו תוצאות מדויקות בכל פעם. במקרה של חריגה מהנורמה, מומלץ לפנות לרופא מיד. חשיבות בדיקת לחץ דם היא גבוהה מאד וחשוב להקפיד עליה.