פצע לחץ – 10 עובדות שחשוב לדעת

Tenderwet Activeפצע לחץ הינו אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בקרב אנשים הנמצאים במצבים פיזיים שמונעים מהם אפשרויות לתנועה. להלן 10 דברים שחשוב לדעת על פצעי לחץ:

1. קבוצות הסיכון - אנשים המרותקים למיטה או לכיסאות גלגלים, אנשים שסובלים מחוסר תחושתיות (כמו למשל חולי סוכרת וטרשת נפוצה), אנשים שסובלים מפגיעה בעמוד השדרה, מבעיות עור וקשיים בשליטה בסוגרים - נמצאים בסיכון להופעתם של פצעי לחץ.

2. גורמים וסיבות – פצע לחץ נגרם כאשר יש מחסור בזרימת דם ובגירוי של העור על גבי בליטת עצם. זאת, כאשר העור נמצא במשך זמן ממושך תחת לחץ, שיכול לנבוע ממיטה, מכיסא גלגלים, מגבס או מחפצים קשים אחרים.

3. סכנה וכאבים – פצע לחץ יכול להיווצר במהירות רבה, להזדהם, לגרום לכאבים קשים ואף במקרים חמורים לגרום לנמק. הוא עשוי לעכב החלמה בצורה משמעותית ובמקרים החריפים ביותר אף לגרום למוות.

4. סימנים מוקדמים - כדי למנוע את הסכנה חשוב מאוד לזהות פצעי לחץ מוקדם ככל האפשר. ישנם מספר אזורים רגישים כגון העקב, הקרסול, עצם הישבן, עצם הירך, עצם העצה והאוזן. בין הסימנים המוקדמים שניתן לאתר: שינויים בצבע הנורמלי של העור (אדמומיות או שיפשופים), שינויים בטמפרטורה שלו, שינויים בתחושה, תחושות כאב וחוסר נוחות. במקרים רבים מי שמטפל בסובלים מפצעי לחץ הם לא רופאים ואחיות מוסמכים אלא בני משפחה בעת אשפוז ממושך - וחשוב מאוד שהם יהיו ערניים, ישימו לב לסימנים המוקדמים ויתייעצו עם הגורמים המוסמכים באשר לדרך הטיפול הנכונה.

5. לפעול למניעה - הדרך הטובה ביותר למנוע פצעי לחץ היא להסתייע באביזרי מניעה - מזרונים, כריות, מגנים לעקב ומגני מרפקים איכותיים. האביזרים מפזרים את הלחץ על שטח פנים גדול יותר, מקלים על תנועה, שינויי תנוחה וכו'. בנוסף, חשוב לשמור מאוד על תזונה נכונה ועל עור נקי ויבש.

6. התאמת מזרן - בחירת מזרן נכון היא בעלת חשיבות רבה למניעת פצעי לחץ. ישנם סוגים שונים של מזרונים עם מבנה ייחודי לכל אחד, וחשוב להתאים לכל חולה את המזרן המתאים לו ביותר באמצעות מומחים לנושא. מזרני אוויר דינמיים מיועדים לחולים בסיכון בינוני או גבוה, או לכאלה שכבר יש להם פצעי לחץ. מזרנים סטטיים מתאימים בדרך כלל לחולים בסיכון נמוך עד בינוני.

7. שימוש בכרית - מוצר חשוב נוסף שיכול לסייע לחולים רבים, בעיקר סיעודיים, הוא כרית למניעת פצעי לחץ. כרית כזו מפזרת את הלחץ על שטח פנים גדול בזמן הישיבה ומאפשרת להוריד את הלחץ מאזור הפצע.

8. הגנה על הרגל - מוצר חשוב נוסף הוא מגני עקב המפחיתים את הלחץ על החלקים הקטנים בעקב ומאפשרים הגנה עליו לטובת חבישות או מכשירים. הם גם תומכים בכף הרגל ומסייעים למנוע התכווצות בגיד האכילס וצניחה של כף הרגל.

9. טיפים נוספים: בצעו שינוי תנוחה באופן תדיר בזמן שכיבה במיטה ובזמן ישיבה, הימנעו מגרירה על המיטה, הקפידו על ביצוע פעילות פיזית, הקפידו לטפל ולשים לב לכל כאב באזור עם עצמות ולכל מקרה של אדמומיות, שלפוחית או עור סדוק, הקפידו להחליף בגדים או מצעים כאשר אלו לחים, השתמשו במוצרי הגנה על העור ובחבישות מתקדמות, התייעצו עם גורם מוסמך לשינוי תזונה עם העשרת חלבונים שעוזרים לריפוי.

10. המוצרים שלנו - בכמיטק אנו משווקים מגוון רחב של מוצרים שמסייעים לטפל בפצעי לחץ. אנו מייצגים חברות בינלאומיות מובילות שמייצרות ציוד עזר רפואי, מוצרי חבישה ומפתחות שיטות טיפול ייחודיות. בנוסף אנו מציעים תפיסה טיפולית כוללת באמצעות שירות אישי עד לביתם של הזקוקים לכך, הדרכות למטפלים ועוד. בין השאר תמצאו אצלנו מגוון רחב של מזרונים וכריות למניעת פצעי לחץ, מגנים למניעת פצעי לחץ לקרסול ומוצרי חבישות מתקדמות.