סיפור מקרה: ג'סטין חוזר ללכת

ג'סטין אשטון עם ה-MyGaitג'סטין אשטון סבל לפני שנים אחדות, בגיל 33, משבץ מוחי. הוא פונה לבית חולים וחייו ניצלו, אבל הנזקים לגופו היו קשים. לאחר שהייה של כשבועיים בבית החולים הוא פונה לאשפוז שיקומי – שנמשך כחצי שנה.
"חשבתי שחיי נגמרו", הוא נזכר, "לא יכולתי לשבת, לא ללכת – הייתי צריך ללמוד כל דבר מההתחלה". אחת הבעיות הקשות שהפריעו לאשטון לחזור לתפקד הייתה צניחה של כף הרגל (Drop Foot) . בשל חולשה ושיתוק בשרירים, הוא התקשה להרים אותה וכמעט שלא היה יכול ללכת. הוא נעזר מדי פעם במקל, אבל נאלץ להתנייד רוב הזמן בכיסא גלגלים.
מצבו של אשטון השתנה כאשר פיזיותרפיסט שהכיר הציע לו לנסות להשתמש במכשיר שנקרא MyGait של חברת Ottobock – מכשיר אותו אנו משווקים כאן בישראל. המכשיר משתמש בגירוי חשמלי עצבי כדי לעורר את מערכת העצבים לפעולה ועוזר לרגל לחזור לתפקוד. "התחושה היתה מצויינת", הוא מספר, "ופתאום יכולתי שוב ללכת ללא עזרה. עברתי מיד ממצב של חוסר תקווה לאמונה שחיי יכולים לחזור למסלולם".
כעת הוא חזר לתפקוד כמעט מלא. "אני יכול לנהוג, לשחק עם בני ולחיות חיי שגרה. אני מקווה שאוכל גם לחזור לעבוד בעתיד ואפילו לשחק גולף", מסכם אשטון.

איך זה עובד?
השימוש ב-MyGait מאפשר הרמה של כף הרגל במהלך ההליכה, ע"י גירוי חשמלי המועבר ע"י אלקטרודות המונחות על השריר, ותזמון של הגירוי באמצעות חיישן לחץ (Heel Sensor) המונח בתוך הנעל. המכשיר הוא אלחוטי, והמשתמש נעזר בשלט רחוק ייעודי כדי לשלוט בעוצמת הזרם.

MyGait מאפשר הליכה נוחה ובטוחה יותר באופן עצמאי ללא צורך בסד לרגל, והוא פשוט ונוח להרכבה על הרגל ותפעול גם ביד אחת. שלא כמו מכשירים אחרים, זהו מכשיר דו-ערוצי, שבו ניתן להשפיע על שתי קבוצות שרירים בגפה החלשה. נתון זה משמעותי במיוחד לאנשים עם חולשה בשרירים נוספים לאורך הרגל, כמו במצבים של טריקת ברך, חולשה של שרירי הירך והאגן ועוד.

לפרטים נוספים: Mygait - מכשיר לגירוי חשמלי תפקודי (FES).