סיפור מקרה: טרשת נפוצה ו-MyGait

MyGaitאנה אוקונר, בת 56 מאירלנד, אובחנה עם טרשת נפוצה בשנת 2000. אחד מהתסמינים אותם חוותה הוא צניחת כף הרגל, מצב הנגרם כתוצאה מחולשה בשרירי הרגל המניעים את הקרסול. חולשה זו גרמה לכך שאנה גוררת את רגלה בכל צעד שלה, דבר שפגע ביכולת התנועה שלה.

אנה שמה לב לתסמין לראשונה כאשר הייתה באמצע הליכה מהנה עם חברה, ורגלה הימנית השתרכה מאחור. "אני אוהבת לבלות זמן בחוץ, לצאת להליכות, לגנן בגינתי ובדיוק למדתי כיצד לעשות סקי - כאשר קיבלתי את החדשות", סיפרה, "בהדרגה, מצב כף הרגל הפך להיות יותר ויותר בעייתי והקשה על תפקודי. הדבר הפך את משימות היום יום למורכבות וקשות, והרגשתי שאני כבר לא רוצה לצאת מהבית".

מידע שקיבלה אנה מאגודת הטרשת הנפוצה של אירלנד שכנע אותה לנסות טיפול באמצעות המכשיר הייחודי MyGait אותו מייצרת חברת Ottobock (ומשווק בישראל על ידי כמיטק). המכשיר הייחודי מאפשר הרמה של כף הרגל במהלך ההליכה, ע"י גירוי חשמלי המועבר ע"י אלקטרודות המונחות על השריר, ותזמון של הגירוי באמצעות חיישן לחץ (Heel Sensor) המונח בתוך הנעל. המכשיר הוא אלחוטי, והמשתמש נעזר בשלט רחוק ייעודי כדי לשלוט בעוצמת הזרם. שלא כמו מכשירים אחרים, הMyGait הוא מכשיר דו-ערוצי, שבו ניתן להשפיע על שתי קבוצות שרירים בגפה החלשה.

"טרשת נפוצה מפריעה לתקשורת העצבית לשרירים ובכך גורמת לחולשה", מסבירה לין ואלה, מומחית קלינית העובדת עם יצרנית המכשיר, "אנשים עם טרשת נפוצה אשר סובלים מכף רגל צונחת מועדים יותר לנפילות ומעידות. ההליכה שלהם צורכת יותר אנרגיה, מה שעלול להביא לשינוי אופן ההליכה כדי לפצות על כך - בדרך כלל, הרמת הרגל גבוה יותר ונדנודה לצד. במקרה של אנה, המכשיר היה הפתרון המושלם. היא התרגלה אליו בקלות ונוחות ואפשר לראות את הביטחון המחודש שהמכשיר העניק לה לצאת החוצה שוב ולחזור ליהנות מחייה".
אנה העידה: "הייתי המומה כמה פשוט וקל המכשיר לשימוש. זו היתה נקודת פתיחה מצוינת לחזרתי לחיים פעילים. המחלה אמנם לקחה ממני הרבה, אבל אני לא אתן לה לנצח אותי. העובדה שחלק מיכולת התנועה שלי חזרה אליי היא הכול בשבילי".

למידע נוסף על המכשיר – היכנסו לפה