סיפור מקרה: החיים החדשים של קיירה רוץ'

קיירה רוץ'קיירה רוץ', אישה עם אורח חיים פעיל וספורטיבי מאנגליה, נקלעה ב-2001 לתאונת דרכים. לאחר מספר ניתוחים, רגלה הימנית נקטעה מעל הברך. למרות הקשיים, היא לא ויתרה –הקימה משפחה מאושרת, המשיכה להיות פעילה ואף לתרום לחברה.

קיירה מנהלת עמותת צדקה הנקראת LimbPower, המתמקדת בעזרה לאנשים לאחר קטיעת גפה לבנות מחדש את חייהם, באמצעות ספורט ואמנות. מאז שאיבדה את רגלה, קיירה לקחה חלק באתגרים ספורטיביים רבים ואף ילדה שתי בנות. "זה מאוד נפוץ שאימהות יחוו חרדה בזמן ההיריון", אומרת קיירה. "אנשים לאחר קטיעה לא שונים בכך, פרט לכך שבנוסף לדאגות הרגילות הקיימות, אנחנו גם חרדות לגבי התפקוד שלנו כאימהות הנעזרות בתותבת: כיצד נרוץ אחר ילדינו, האם נוכל להחזיק אותם ביציבות , והאם תהיה לנו את האנרגיה להישאר בקצב שלהם?".

בימים אלו, קיירה משתמשת בשש תותבות שונות המשמשות אותה למגוון רחב של פעילויות כגון ריצה, רכיבה על אופניים וספורט מים. לפעילויות היומיומיות שלה היא משתמשת ב- C-leg של אוטובוק, ברך תותבת הנשלטת על ידי מעבד מחשב זעיר המשתמש בחיישנים המגיבים לתנועת הרגל בזמן אמת, מתאימים עצמם לתנועה שלה ומספקים יציבות בעת הצורך. המאפיינים הללו מאפשרים לה לרדת במדרגות, לרדת במדרון , ולתמרן בתנאי שטח קשים מבלי לחשוש מנפילה.

קיירה מסבירה: "קיימת תפיסה שברך תותבת ממוחשבת כמו ה- C-leg משמשת רק אנשים פעילים לאחר קטיעת גפה תחתונה, אבל זה לא המקרה. הברכיים האלו מעניקות יציבות גם בסיטואציות יומיומיות, כמו בעת שאני מחזיקה את ילדיי. האפשרות להשתמש בברך תותבת שכזו מספקת להורים לאחר קטיעת גפה תחתונה ביטחון ומרגיעה הרבה חששות. אפילו העובדה שאני יכולה ללכת לחוגים עם הבנות שלי ולשבת עם רגליי שלובות היא בונוס ענק בשבילי, יחד עם היכולת לנוע מהר כדי לשמור על הקצב שלהן!".

לאחרונה, מצאה עצמה קיירה בסיטואציה בה ה- C-leg אפשרה לה לשמור על בטיחות ילדיה, כאשר ייתכן שרגל תותבת אחרת לא הייתה עושה את אותה העבודה: "באזור הכפרי שבו אני גרה מאוד חשוך בלילה. באחד הערבים, יצאתי מביתה של חברה והיו מספר בורות בשביל. צעדתי בזמן שבתי בת השנתיים בידיי, ומעדתי לתוך אחד הבורות. הרגשתי שאני נופלת, אך החיישנים המסייעים בשיפור היציבות של ה- C-leg התחילו לפעול, וסייעו למניעת הנפילה . אם הייתי נופלת, זה היה יכול להסתיים בתאונה רצינית גם עבורי וגם עבור ילדתי".

קן הורסט, מומחה לתותבות באוטובוק מוסיף: "ברכיים ממוחשבות הן לא רק עבור אלה המנהלים אורח חיים פעיל. הן יכולות להיות רכיב משמעותי העוזר לשיפור תוצאות השיקום, ומתן איכות חיים למגוון רחב של אנשים לאחר קטיעה מעל הברך. הברך בה משתמשת קיירה יכולה לעזור בשיפור ההליכה וחיזוק היציבה. לברך יש מספר מצבים, וניתן להתאים אותה לפעילויות שונות

למידע נוסף על ה- C-leg
לכתבת המקור