פתרונות בשיקום לאחר פגיעה עצבית

נכתב על ידי איתן רווה, פיזיותרפיסט, BPT, M.OccH.

במקרים רבים של פגיעות כתוצאה ממחלה, תאונה, אירוע מוחי ועוד, נותרת פגיעה עצבית בשרירים שונים בגוף. פגיעה עצבית כזו עשויה לגרום לחולשת שרירים, קושי בהליכה ובניידות, ולמגבלה בביצוע תפקודים יומיומיים כמו אכילה, שתיה , ועוד. פגיעות עצביות (Nerve Damage) משפיעות מאד על תהליך השיקום וההחלמה של האדם, ואנשים רבים נזקקים כיום לפתרונות שונים כדי לסייע במצב של פגיעה עצבית.

תחום הפתרונות הרפואיים לפגיעה עצבית התקדם מאד במהלך העשור האחרון, וטכנולוגיות חדשות בתחום החומרים והעיצוב מסייעות לחולים בתהליך השיקום והחזרה לחיים רגילים.  להלן סקירה קצרה של מספר מקרים שכיחים של פגיעות עצביות (Nerve Damage) והפתרונות הרפואיים המוצעים כיום. חשוב לציין כי המאמר אינו בא להחליף פניה לרופא או טיפול ע"י אנשי מקצוע בתחום הרפואה והשיקום,  אלא רק לתת מידע כללי.


פגיעה עצבית מרכזית ושיתוק של פלג גוף (Hemiparesis)

STIWELL med4

אירוע מוחי משפיע על המערכת המוטורית והתנועתית של הגוף, ויכול לגרום לפגיעה עצבית שלמה או חלקית בצד גוף – ימני או שמאלי –בהתאם למיקום האוטם במוח.

שיתוק כזה יכול לגרום לחולשה או איבוד יכולת התנועה ביד ו/או ברגל באותו צד, וכמובן להגביל מאד את יכולת ההליכה והתפקוד. הטיפול השיקומי כולל טיפול מנואלי לשמירה על טווח התנועה ביד ו/או ברגל החלשה, וניסיון לעידוד תנועה אקטיבית של הגפה הפגועה.

חלק חשוב מהטיפול הוא לתרגל עם המטופל תפקוד שלם  - פונקציונאלי – כמו אכילה, שתיה, הליכה, קימה לעמידה, ועוד. החשיבות של טיפול פונקציונאלי כפולה: המטופל מתרגל את הגוף בפעולה אמיתית ושלמה, ולא בחלקי תנועה בלבד, וכן המוח מושפע בהתאמה מהביצוע של פעולה תפקודית, ומאפשר ליצור קשרים חדשים בין איזורי המוח שנפגעו ((Brain Plasticity.

כדי לתרגל גפה פגועה באופן אקטיבי, ניתן כיום להיעזר בגירוי עצבי תפקודי ע"י טכנולוגיות מתקדמות  (Functional Electric Stimulation – FES) המפעילות את הגפה לתרגול תפקודים כמו הושטת יד לפה, אחיזה של חפצים, קימה לעמידה ועוד.

טיפול בגירוי חשמלי תפקודי מאפשר תרגול של הפונקציה הרצויה ע"י אלקטרודות המונחות על השרירים שאינם פעילים כדי לתת להם אפשרות לבצע את הפעולה. כיום כבר קיימת מערכת קלה לתפעול המאפשרת טיפול בגירוי חשמלי תפקודי במסגרת מרכז שיקומי או במסגרת ביתית, עם תכניות מובנות לפי תפקודים ספציפיים.


פגיעה עצבית ושיתוק של השרירים מיישרי הברך (Knee Extensors Paralysis)

במקרים מסוימים, נוצרת פגיעה עצבית הגורמת לחולשה או שיתוק מלא של השרירים האחראים ליישור הברך (Knee Extension).

פגיעה כזו מופיעה בפגיעות עמוד שדרה חלקיות (Incomplete Spinal Cord Injury), וכן במחלות שריר-עצב כמו פוליומיאליטיס, ניוון שרירים, ועוד.  כתוצאה מהפגיעה ביישור הברך, נפגעת תבנית ההליכה באופן משמעותי, והאדם נזקק לסד ארוך המאפשר הליכה עם ברך "נעולה"  - כדי לשמור על הבטיחות בהליכה ולמנוע קריסה של הברך בכל צעד.

E-MAG Activeסד כזה – Knee Ankle Foot Orthosis – או KAFO, מגביל את האפשרות להליכה נורמלית, וכן דורש מאמץ בהליכה עקב הצורך ללכת עם רגל ישרה. פיתוח חדשני של חברת Otto Bock, החברה המובילה בעולם בתחום, מהווה שינוי דרמטי לחולים עם פגיעות עצביות ביישור הברך.

הסד החדיש, E-Mag Active, מכיל מערכת אלקטרו-מגנטית חדשנית הכוללת ג'ירוסקופ – מכשיר המאפשר מדידה של זוית התנועה של הרגל בהליכה. המערכת מאפשרת לאדם עם חולשה או שיתוק של מיישרי הברך ללכת בתבנית הליכה נורמלית, ללא נעילה של הברך בהליכה, תוך שמירה על יציבות ובטיחות מושלמות בכל צעד והקלה משמעותית על המאמץ בהליכה. בנוסף, הליכה עם E-Mag Active מסייעת לשימוש נכון יותר בשרירי הרגל הבריאים, ללא צורך בפעילות מאומצת של שרירי הגב התחתון.

שימוש בסד E-Mag Active מעניק אפשרות לחולים רבים לחזור להליכה רגילה, וכן לפעילויות ספורטיביות שונות המצריכות יציבות ובטיחות בנשיאת משקל על הרגל הפגועה.


פגיעה עצבית וצניחה של כף הרגל (Drop Foot)

במקרים שונים , תיתכן פגיעה מקומית בעצב האחראי על הפעלת שרירי כף הרגל בהליכה. התוצאה היא צניחה של כף הרגל (Drop Foot) וגרירה של כל הרגל בהליכה עקב קושי או חוסר אפשרות ליישר את הקרסול במהלך הצעד.

פגיעה כזו יכולה לקרות לאחר תאונת דרכים, ניתוח גב, וכן אירוע מוחי. הפתרונות השיקומיים הם סד תומך לרגל המונח בתוך הנעל ומונע את צניחת כף הרגל בהליכה AFO - Ankle Foot Orthosis. הטכנולוגיה הקיימת כיום מאפשרת ייצור סד כזה מחומרים מתקדמים של סיבי פחם (Carbon Fibers) עם אפשרות לחקות את תבנית ההליכה באופן כמעט מושלם. 

תכונת החומר קל המשקל, והמבנה המיוחד של סד כזה מאפשרים גמישות בהליכה אך יציבות טובה בתמיכת כף הרגל המשותקת. הסד, מתוצרת חברת Otto Bock , נקרא Walk On, ניתן ללבישה בקלות, והוא מותאם לפי מידת הנעל בגדלים שונים. 

MyGaitבמקרים של פגיעה עצבית מרכזית, כמו לאחר אירוע מוחי או מחלות כמו טרשת נפוצה ושיתוק מוחין, קיים פתרון יעיל נוסף לבעיה של צניחת כף הרגל הרגל (Drop Foot). פתרון זה מגיע גם הוא מתחום הגירוי העצבי התפקודי (Functional Electric Stimulation – FES). ע"י זוג אלקטרודות פשוטות הנצמדות לשוק, ומכשיר נייד המולבש על החגורה, ניתן לכוונן גירוי חשמלי לשרירי כף הרגל בתזמון מוגדר שיאפשר הפעלה  אקטיבית של השרירים המיישרים של כף הרגל למניעת הצניחה של כף הרגל  בהליכה.
מוצרים המוזכרים במאמר

  • Stiwell Med4 - מכשיר מתקדם וייחודי המאפשר שיקום מוצלח יותר ותפקוד מוטורי טוב יותר לאחר הופעת שבץ מוחי (Stroke) או לאחר נזק למערכת העצבים המרכזית.
  • Walk On - סד ייחודי למטופלים לאחר פגיעה של Drop Foot בכף הרגל.
  • E-Mag Active - סד חדשני לתמיכה של הרגל במקרים של פגיעה עצבית הגורמת לחולשה או שיתוק מלא של השרירים האחראים ליישור הברך (Knee Extension).