טיפול ביתי - Home Care

טיפול ביתי - Home Care
מדוע לסבול מאי נוחות בקבלת טיפול ממושך בבית חולים או במוסד סיעודי אם אפשר אחרת? הטיפול הביתי יכול להקל מאוד על חולים או על מטופלים שסובלים מפגיעות שונות בכך שמאפשר להם להמשיך את מהלך חייהם הסדיר בביתם ובחיק משפחתם. עצם שהותם בסביבה אליה רגילים מהווה לכשעצמו זרז לא מבוטל להחלמתם הפיזית והנפשית.

הטיפול הביתי חסכוני למטופלים, לבני משפחותיהם ולמוסדות הרפואיים. ניתן ליישמו במגוון תחומים, כפי שנפרט להלן.

טראומה

שיקום שלאחר טיפול ראשוני בבית חולים הינו שלב חשוב ביותר להחלמתם של נפגעי טראומה כגון תאונות דרכים. במקום להאריך בשהותם בבית החולים, ניתן להקל עליהם, ובמיוחד על הצעירים שבהם, בכך שמאפשרים להם לשוב לסביבתם הטבעית, לביתם ולחברת משפחתם, תוך שמתאימים סביבה זו למוגבלויותיהם ולדרישות הטיפול השיקומי הנחוץ להם.

בתיאום הצוות המקצועי המטפל, ניתן להעמיד לרשות נפגעי תאונות דרכים מגוון אמצעים שיקלו על תהליך שיקומם בבית, וביניהם:

מטופלת צעירה מדווחת על הנוחות שהיא חווה בטיפול ביתי בפצעים קשים שנגרמו לה בתאונת דרכים. עם שחרורה מבית החולים, סופקו לביתה בתיאום עם הצוות הרפואי שלה מיטה חשמלית טיפולית ומכשיר V.A.C. לטיפול ברקמות פצועות ברגלה.

הטיפול הביתי מקל מאוד על סבלה ומקדם באופן משמעותי את תהליך הריפוי שלה. המיטה והמזרן המתכוונן מאפשרים לה ליהנות מתנוחה טיפולית אופטימאלית, תוך שהם מגביהים את רגלה הפצועה מבלי הצורך "לאלתר" ולהיעזר בכריות ואביזרים אחרים. מכשיר ה-V.A.C. –מאיץ את חידוש הרקמות הפגועות באמצעות סביבת וואקום שיוצר סביב הפצעים, ומסייע למטופלת להבריא ללא צורך בניתוחים נוספים קשים וכאובים. גודלו הפיזי הקטן מבטיח נוחות ואיכות חיים מרביים בכך שמאפשר לה תנועה חופשית ברחבי ביתה.

פצעים קשי ריפוי

הטיפול הביתי יכול לסייע גם לחולי סכרת ולמטופלים הסובלים מפצעים קשי ריפוי, תוך שהוא תורם לחסכון לא מבוטל בעלויות אשפוז. חשוב מכך, הטיפול בחולים בסביבתם המוכרת והמרגיעה מאפשר להם להתמקד בהחלמה וצפוי לכן להיות אפקטיבי ומהיר יותר.

בין היתר, ניתן להתאים לחולים אלה את אמצעי הטיפול הביתי הבאים:

מכשיר ה-V.A.C. מהווה גם כאן זרז אידיאלי להחלמה. הוא מבודד בוואקום פצעים קשים לריפוי מסכנות זיהום בקטריאלי, מצמצם משמעותית את היקפם בכך שמעודד חידוש רקמות ומפחית בצקות באמצעות שאיבת הפרשות. ניתן להפעיל אותו לסירוגין במשך שעות רבות ביממה, לפי הצורך, ולהסתפק בביקורת רפואית אחת לכמה ימים.

מטופלי הגיל השלישי, חולים במחלות קשות וחולים סיעודיים

בני גיל הזהב, ובפרט אלה החולים במחלות קשות או מחלות סיעודיות, עשויים להיות רגישים במיוחד לסביבת הטיפול. אשפוזים ממושכים בבתי חולים עלולים להוכיח עצמם כמזיקים יותר מאשר מועילים לשיקומם והחלמתם, ולו בשל הקושי הנפשי שכרוך ב"עקירתם" מסביבתם הטבעית.

ניתן להקל מאוד על מטופלים אלה בעזרת אמצעי בקרה וטיפול ביתיים מגוונים, וביניהם:

אופי האמצעים והטיפול מותאם בראש ובראשונה לצרכי המטופל, וכן למשפחה ולצוות המקצועי במידה ויש צורך בליווי טיפולי צמוד בבית. במקרים של מחלות קשות ומחלות סיעודיות, ניתן לתכנן את הטיפול באופן הדרגתי. כך יתאפשר ביצוע התאמות בסוג האמצעים ובשיטות הטיפול הביתי עם התפתחות המחלה והידרדרות מצב המטופל.

נפגעי שבץ (Stroke)

מעבר לסיוע בתהליך השיקום והפיזיותרפיה, טיפול ביתי יכול לרכך מאוד את ה"מכה" שחווים נפגעי שבץ בשל המצב החדש עימו נדרשים להתמודד והמוגבלויות שעליהם להסתגל אליהן.

שוב באים לידי ביטוי היתרונות שבשיקום המטופל בסביבתו הטבעית והעידוד הנפשי שיכול לשאוב מכך שאינו נדרש להתמודד עם אשפוז ממושך.

בהתייעצות עם הפיזיותרפיסט, ניתן להתאים למטופלי שבץ מגוון אמצעי טיפול ביתי, וביניהם:

  • סד לכתף - סד ייחודי לתמיכה בכתף המיועד במיוחד למטופלים הסובלים מתת-פריקה (Subluxation) של הכתף עקב אירוע מוחי, ואשר מסייע בשיכוך כאבים משברים בכתף
  • אמצעי שיקום וניידות - כסאות גלגלים מותאמים אישית, אופני ידיים, מיטות חשמליות, מנופים חשמליים ואביזרי עזר להליכה
  • אמצעי גירוי עצבי לשיפור התפקוד המוטורי ולטיפול במגוון מוגבלויות, לרבות צניחת כף רגל (Drop Foot)

חשוב לציין שהשימוש באמצעים המוזכרים במאמר זה אינו מוגבל בהכרח לקטגוריה טיפולית זו או אחרת. ניתן לשלב ביניהם באופן חופשי, לפי הצורך, על מנת להגיע לתוצאות הטיפול הביתי הטובות ביותר.