טיפול בעור יבש

תרשים סכמטי של עור יבש
עור יבש הוא בעייה שכיחה. בשעה שישנם אנשים הסובלים מעור יבש רק בחודשי החורף, עור יבש הוא מצב קבוע עבור רבים אחרים.

ניקוי העור

קיימים מספר אמצעים פשוטים בהם ניתן לנקוט במטרה למנוע עור יבש ולטפל בו בהתאם. יש להימנע ממקלחות או אמבטיות חמות מדי מספר פעמים ביום או על בסיס יומיומי. הרחצה במים חמים גוזלת מהעור את שמנוניותו ולחותו ותוקפת את הסביבה המגנה הטבעית של העור. עור בריא מתאושש במהירות, בדרך כלל.

מנגד, עור יבש מתקשה להשתקם. אם המגן הטבעי חסר, חומרים מזיקים עלולים לחדור את העור בקלות. אין להשתמש בסבונים לניקוי עור יבש. מומלץ להשתמש בחומרים המשיבים את השמנוניות לעור וכוללים מרכיבי לחות טבעיים. חומרים מסוג זה הם תחליבי רחצה נטולי סבון ושמני אמבט. לאחר הרחצה, יש לייבש את העור על ידי טפיחות קלות ולא על ידי ניגובו.

טיפול בעור

לאחר כל רחצה, מומלץ למרוח קרם על העור, על מנת לשמור על השכבה השומנית שלו ולהשיב את לו את לחותו הטבעית. מומלץ להשתמש במוצרי טיפוח עדינים
dry_skin2
לעור, על בסיס מים בשמן. לאחר מריחתם, העור יוכל לווסת לחות וחום בצורה טובה יותר. מצד שני, מוצרים כגון ואזלין, שכמעט ואינם כוללים מים, אינם מתאימים למטרה זו. מתווכי לחות טבעיים כגון שתנן (אוריאה), הם תוספת חשובה נוספת למוצרי הטיפול. הם מגדילים את תכולת המים בעור. לעומתם מוצרים על בסיס אלכוהול אינם מתאימים לטיפול בעור ומייבשים אותו עוד יותר.

בחורף, ידייך במיוחד זקוקות לטיפול רב. מומלץ למרוח קרם שומני על ידייך לאחר כל מגע עם מים, חומרי ניקוי או חיטוי. בחורף או במהלך חשיפה ארוכה לקור, כדאי למרוח קרם מגן, עשיר בשומן, על חלקי גוף חשופים כגון שפתיים, אף וכדומה. קרם זה אינו מכיל מים העלולים לקפוא ולהזיק לעור. קרמיים שומניים מונעים מהעור מלהתייבש בשל אוויר החורף הקר. גם קרינת UV גורמת לאובדן לחות מוגבר. בנוסף, הידיים צריכות להיות מוגנות על ידי כפפות.

עצות נוספות

  • ­ הימנע מחשיפה מוגברת לשמש מכיוון שקרינתה גוזלת את הלחות מהעור. השתמש בקרם הגנה מפני השמש.
  • ­ על מוצרי הניקוי והטיפוח להיות נטולי בושם ותוספים אחרים העלולים לתקוף את העור.
  • ­ דאג לאוויר לח יותר בסביבתך על ידי הצבת צמחים או קערה עם מים על גבי מקור אוויר חם.
  • ­ אל תחסיר שעות שינה.